Simona Halep – Serena Williams, meci frumos la Australian Open. Din păcate, americanca s-a impus 6-3, 6-3, iar românca este eliminată!

Simona Halep - Serena Williams, meci frumos la Australian Open. Din păcate, americanca s-a impus 6-3, 6-3, iar românca este eliminată!

Simona Halep (România, 2 WTA) – Serena Williams (SUA, 11 WTA) Live Video Eurosport este meciul zilei pentru noi, la Australian Open, în faza sferturilor. Americanca a câştigat 6-3, 6-3 şi s-a calificat în semifinale, acolo unde o va întâlni pe Naomi Osaka.

Simona Halep n-a făcut cel mai bun meci al carierei ei, a părut că dă semne că revine în setul doi, însă Serena Williams a fost foarte puternică, şi fizic, şi mental, reuşind să se impună, în cele din urmă. Aşadar, sportiva noastră părăseşte Australian Open, după faza sferturilor de finală.

Cum s-a desfăşurat partida:

Update 11.37: FINAL de meci. Simona Halep – Serena Williams 3-6, 3-6. Românca părăseşte competiţia.

Update 11.30: Simona Halep – Serena Williams 3-4, în setul doi

Update 11.15: Simona Halep – Serena Williams 3-2, în setul doi, dar va servi Serena

Update 11:05: Simona Halep începe foarte bine setul al doilea: conduce cu 2-0 şi are serviciul.

Update 10.53: Simona Halep – Serena Williams 3-6. Americanca a luat primul set.

Update 10:48. Simona Halep – Serena Williams 3-5, în primul set

Update 10:43. Simona Halep îşi pierde, din păcate, din nou serviciul. Serena Williams reuşeşte un nou break, iar americanca are acum 4-2, în primul set

Update 10:30. Simona Halep – Serena Williams 2-2, în primul set

Update 10.25. Simona Halep a început timid meciul. Serena a reuşit break-ul şi conduce cu 2-0 în primul set.

Update 10.15. A început meciul. Serveşte Serena Williams

Update 10:05. Cele două jucătoare au intrat pe teren pentru obișnuitele minute de încălzire. Tribunele sunt goale.

Update 09:55. Simona Halep, favorită în meciul cu Serena Williams la Australian Open 2021 Live Video Eurosport. Într-un sondaj al contului oficial de Twitter Billie Jean King Cup, competiția inter-țări din tenis, românca are 61,7% șanse la victorie, potrivit fanilor care și-au exprimat votul.

Cum au ajuns cele două jucătoare în sferturi la Australian Open Live Video?

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Australian Open, după ce a învins-o pe poloneza Iga Swiatek, cu 3-6, 6-1, 6-4, duminică, la Melbourne. Serena Williams a trecut în optimi de Aryna Sabalenka, numărul 7 mondial, cu 6-4, 2-6, 6-4.

Serena, 39 de ani, a dominat circuitul feminin între 2012 și 2017, rotunjindu-și palmaresul la 23 de trofee de Mare Șlem și doborând aproape toate recordurile din tenisul feminin. A devenit mamă, s-a îngrășat, a slăbit, a renunțat, a revenit căutând să devină cea mai bună din toate timpurile.

Simona Halep are cele mai frumoase amintiri din tenis, după meciul cu Serena Williams

Cea mai frumoasă amintire a Simonei Halep în tenis, aşa cum a spus chiar românca, este finala de la Wimbledon din 2019, pe care jucătoarea noastră a câştigat-o, 6-2, 6-2, după un meci frumos chiar cu americanca.

Sportiva originară din Constanţa şi Serena Williams s-au mai întâlnit în trecut și la Australian Open, Serena câștigând în optimile ediției din 2019 cu scorul de 6-1, 4-6, 6-4.

Simona Halep şi Serena Williams s-au mai întâlnit de 11 ori până acum. Sportiva din SUA conduce cu 9-2 la”directe”, dar ultima victorie i-a aparţinut româncei, scor 6-2, 6-2, în finala turneului de la Wimbledon, din 2019.

Simona Halep – Serena Williams LIVE VIDEO Eurosport. Iată istoricul confruntărilor dintre cele două

Jucătoarea care se va impune marți dimineață, în meciul programat de la 10:00, pe Arena Rod Laver, își va asigura un cec de 654.500 de dolari! Dacă trece de Serena, românca o va înfrunta în semifinale pe Naomi Osaka (Japonia, 3 WTA)! Dar iată istoricul confruntărilor Simona Halep – Serena Williams:

• 2011, Wimbledon: Simona Halep – Serena Williams 6-3, 2-6, 1-6

Simona Halep – Serena Williams LIVE VIDEO Eurosport. Ce au spus cele două jucătoare înainte de meci?

E ceva diferit când joci împotriva cuiva care are 23 de titluri de Grand Slam în palmares. Este singura care a reușit asta, nu se poate compara cu niciuna dintre noi. Dar când intru pe teren, Serena este o adversară ca oricare alta.

M-am uitat la meciul Serenei cu Sabalenka, două jucătoare de mare forță, dar nu mă tem, am jucat des cu astfel de jucătoare, le-am bătut de multe ori”, a declarat Simona Halep, într-o conferința de presă.

În acest moment sunt pregătită pentru orice adversară. Mă simt pregătită atât pentru un meci cu Simona Halep. Sunt sferturile de finală ale unui Grand Slam. Am fost aici de mai multe ori decât aş putea număra. Aceasta este atitudinea potrivită pentru mine. Voi fi pregătită pentru oricare dintre jucătoare”, a afirmat Serena Williams.