Preliminariile CM-2014: România-Olanda, 1-4

România a pierdut, marți, partida în fața Olandei, scor 1-4, meci care a contat pentru preliminariile Campionatului Mondial din 2014.

Scorul a fost deschis de Olanda, în minutul 9, prin Lens, după o fază greșită a portatului Tătărușanu. În minutul 29, olandezii au mărit diferența la două goluri, printr-un șut al lui Martin Indi.

România a reușit să micșoreze diferența în minutul 40 prin Marica. Însă pe finalul primei reprize, Olanda a marcat din nou, în prelungiri, printr-un penaty contestat.

Scorul a rămas neschimbat în repriza a doua până minutul 86, când  Van Persie a înscris ultimul gol pentru batavi și a închis tabela: scor 1-4.

În grupa D, România a mai învins Estonia, scor 2-0, Andorra, scor 4-0 și Turcia, scor 1-0.

La meciul desfășurat pe Arena Națională, au fost prezenţi 53.329 de spectatori, un nou record de asistenţă pentru stadionul bucureștean.