Sportivii români au câștigat opt medalii la Campionatele Balcanice de tenis de masă (FOTO)

Publicat: 08 09. 2024, 22:47
Sursa foto: Federația Română de Tenis de Masă / Facebook

Sportivii români au câștigat opt medalii la Campionatele Balcanice de tenis de masă pentru seniori desfășurate în Sarajevo, Bosnia-Herţegovina.

Medaliile obținute de români la Campionatele Balcanice de tenis de masă

Potrivit Federației Române de Tenis de Masă, sportivii români au obținut următoarele medalii:

• Aur, echipa feminină (Tania Plaian, Bianca Mei-Roșu, Evelyn Ungvari, antrenoare Mihaela Șteff)
  • Aur, Hunor Szocs/Dragoș Bujor, la dublu masculin
  • Argint, Dragoș Bujor, la simplu masculin
  • Argint, Tania Plaian, la simplu feminin
  • Bronz, echipa masculină (Hunor Szocs, Dragoș Bujor, Luca Oprea, antrenor Ionuț Seni)
  • Bronz, Dragoș Bujor/Tania Plaian, la dublu mixt
  • Bronz, Bianca Mei-Roșu, la simplu feminin
  • Bronz, Bianca Mei-Roșu/Tania Plaian, la dublu feminin

Amintim că tot zilele acestea sportivii noștri au participat la Campionatele Europene de Canotaj Under23, unde au obținut 9 medalii de aur, urcând România pe primul loc în clasamentul pe națiuni.

Iar recent România a ocupat locul 1 la Campionatele Mondiale de Canotaj (7 medalii de aur). Sportivii români au câștigat și 4 medalii de aur la Campionatele Mondiale de canotaj U19.