Performanță uimitoare pentru România: Atletul Robert Hajnal a câștigat ultramaratonul Istria 100 by UTMB din Croația. Imagini de la festivitatea de premieră (FOTO)

Publicat: 10 04. 2022, 18:10
Actualizat: 10 04. 2022, 19:30

UPDATE // Duminică a avut loc festivitatea de premieră de la competiția Istria 100 by UTMB din Croația, unde atletul român Robert Hajnal a ieșit câștigător.

Acesta a alergat 168 de km în 18:26:17h.

Vezi mai jos imagini de la Festivitatea de premiere:

Atletul român Robert Hajnal a câștigat ultramaratonul Istria 100 by UTMB din Croația. Acesta a alergat 168 de km în 18:26:17h. Performanța românului este uimitoare având în vedere dificultatea traseului de 6500 de metri diferență de nivel.

Competiția s-a organizat în premieră pe acest traseu, iar romanul a fost favoritul numărul 1.

„Nu e o presiune în plus. Din contra. Mă simt foarte relaxat. Era sentimentul pe care îl urmăream de mult” spunea Robert, pentru aimx.ro, înainte de se prezenta la linia de start.

Istria 100 este unul dintre cele 25 de ultramaratoane din calendarul UTMB Qualifier. Deschide practic sezonul alergării montane.

Robert Hajnal este cel mai bine clasat ultramaratonist din România, aflat în topul mondial, cu – 870 de puncte ITRA.