Novak Djokovic a ajuns în sferturile de finală la Australian Open 2024, cu o victorie nemiloasă împotriva francezului Adrian Mannarino

Publicat: 21 01. 2024, 15:47

Novak Djokovic a intrat în sferturile de finală de la Australian Open, cu o victorie nemiloasă împotriva lui Adrian Mannarino. Djokovic, urmărind cel de-al 25-lea titlu record de Grand Slam, a obținut o victorie dominantă cu 6-0 6-0 6-3 într-o oră și 44 de minute.

Djokovic este pe cale să obțină un al 11-lea titlu la simplu masculin la Melbourne

„Primele două seturi au fost cele mai bune pe care le-am jucat de ceva vreme”, a spus Djokovic.
Până când Mannarino a câștigat al doilea joc al celui de-al treilea set, Djokovic era să devină primul jucător care a câștigat toate cele trei seturi fără să piardă niciun joc la un Grand Slam din 1993 – o performanță niciodată realizată la Australian Open.

Când Mannarino a câștigat jocul, mulțimea din Rod Laver Arena a aplaudat sălbatic și francezul a zâmbit foarte satisfăcut.
„Mi-am dorit foarte mult să pierd acel meci pentru că tensiunea creștea pe stadion”, a glumit Djokovic după aceea.

„Trebuia să-l scot din ritm ca să mă pot reorienta asupra a ceea ce trebuia să fac pentru a încheia meciul. Am jucat grozav de la primul până la ultimul punct.”