Kosovo a învins naționala Ciprului, scor 4-0, în grupa României din Liga Națiunilor

Publicat: 09 09. 2024, 21:52
Foto simbol: Pixabay

Kosovo a învins luni, în deplasare, scor 4-0, echipa naţională a Ciprului, într-un meci din grupa României în Liga Naţiunilor.

Vedat Muriqi a deschis scorul încă din minutul 9, când a transformat un penalti, iar în minutul 21 acelaşi jucător a marcat pentru 2-0.

În minutul 33, Muriqi i-a cerut arbitrului să oprească meciul după ce a sesizat două bannere în tribună: ”Kosovo e Serbia” și ”Cipru e Grecia”, scrise cu un font nazist. Poliția a intervenit și a scos bannerele de pe teren, iar partida a continuat, potrivit sport.ro.

Albion Rrahmani a înscris al treilea gol al oaspeţilor, în minutul 48.

Scorul final a fost stabilit de Lumbardh Dellova, în minutul 55.

Kosovo a adunat primele trei puncte în grupa C2 a Diviziei C din Liga Naţiunilor, acolo unde evoluează în aceeaşi grupă cu România.