Italia, eliminată de la EURO 2024. Elveția merge în sferturi după un joc exuberant în fața campioanei en-titre

Luciano Spalletti, selecționerul Italiei. Sursa foto: Hepta.ro / Abaca Press / IPA Sport/ABACA

Italia a fost învinsă cu 2-0 de Elveția, sâmbătă, la Berlin, și părăsește EURO 2024 în faza optimilor de finală. În schimb, fosta adversară a României din campania de calificare s-a calificat în sferturi pentru a doua ediție consecutivă.

Italia, eliminată de Elveția de la EURO 2024

Italia nu a reușit să îi pună probleme Elveției în prima parte a jocului. În a doua repriză a devenit mai incisivă și a avut chiar și două bare, dar a fost la un nivel prea modest pentru a emite pretenții la calificarea în sferturi.

Cele două goluri ale Elveției au fost marcate de Freuler (37`) și Vargas (46`), dar câștigătoarea a avut și alte ocazii de a înscrie, dominând categoric prima repriză.

Elveția nu o mai bătuse pe Italia din mai 1993.

România joacă marți în optimile EURO 2024

În optimile EURO 2024 este prezentă și naționala României, care a câștigat Grupa E a turneului, terminând la egalitate de puncte cu Belgia, Slovacia și Ucraina, dar având un golaveraj superior.

În optimi, „tricolorii” lui Edi Iordănescu vor întâlni Olanda. Meciul este programat să se desfășoare la Munchen, marți, 2 iulie, de la ora 19.