Euro 2012: Portugalia și Germania merg în sferturi, după victoriile în fața Olandei, respectiv a Danemarcei

Publicat: 18 06. 2012, 08:40

În ultimele meciuri din grupa B de la Campionatul European, desfășurate duminică, Portugalia a învins Olanda, iar Germania și-a continuat seria victoriilor, învingând Danemarca.

Într-un meci jucat la la Harkov, Portugalia a trecut de Olanda cu scorul de 2-1 (1-1). Golurile portughezilor au fost marcate de Cristiano Ronaldo, în minutele 28 şi 74, în timp ce pentru olandezi a înscris Van der Vaart, în minutul 11.

În celălalt meci, jucat la Lvov, Danemarca a fost învinsă de reprezentantiva Germaniei cu scorul de 2-1 (1-1). Pentru Danemarca a marcat Krohn-Dehli ’24, iar pentru Germania au înscris Podolski ’19 şi Bender ’80.

Atât Portugalia cât și Germania s-au calificat astfel în sferturile de finală ale competiției.