Euro 2012: Meciul de deschidere, Polonia-Grecia, scor 1-1

Publicat: 08 06. 2012, 21:09

Selecționatele Poloniei și Greciei au încheiat la egalitate vineri meciul de deschidere al turneului Euro 2012, scor 1-1 (1-0). Întâlnirea a avut loc pe Stadionul Naţional din Varşovia, în grupa A.

Din partea reprezentantei Poloniei a marcat Lewandowski ’17, iar pentru Grecia a înscris Salpingidis ’51, informează Mediafax.

În meci s-au acordat două cartonaşe roşii şi s-a ratat un penalti. Fiecare echipă a primit câte un cartonaș, grecul Papastathopoulos fiind eliminat în minutul 44 și portarul polonez Szczesny în minutul 69. Cel din urmă a fost eliminat pentru fault din postura de ultim apărător. La această fază, arbitrul spaniol Carlos Velasco Carballo a acorda lovitură de la 11 metri pentru Grecia, executată de Karagounis, dar apărată de portarul Tyton, intrat în poartă în locul lui Szczesny.

La meci au fost prezenți președinții Ucrainei și Poloniei, cele două țări care organizează Euro 2012, și președintele UEFA, Michel Platini.