Emma Răducanu nu regretă că nu participă la Jocurile Olimpice. Ce spune tenismena britanică: „A trebuit să gândesc pe termen mai lung”

Emma Răducanu nu regretă că nu participă la Jocurile Olimpice. Ce spune tenismena britanică: „A trebuit să gândesc pe termen mai lung”
Foto: Hepta.ro / Zuma Press / Oscar J. Barroso

Emma Răducanu a mărturisit că nu regretă că nu participă la Jocurile Olimpice de la Paris, iar decizia sa a fost „100% opțiunea corectă”.

După intervențiile chirurgicale de la încheietura mâinii și la gleznă, sportiva încearcă să revină la cel mai bun nivel al ei. Răducanu a refuat invitația de a reprezenta „Team GB” la JO 2024, pentru că nu a vrut să revină pe jocul pe zgură de la Rolland Garros.

Emma Răducanu nu participă la Jocurile Olimpice

„Dacă Jocurile Olimpice ar fi fost pe o altă suprafaţă, atunci nu ştiu”, a declarat Emma Răducanu la conferinţa de presă susţinută înaintea turneului de la Washington, unde o va înfrunta în meciul de debut pe belgianca Elise Mertens.

„Este, evident, ceva la care fiecare sportiv vrea să participe, însă eu a trebuit să gândesc pe termen mai lung. Speră că voi avea mai multe Olimpiade în cariera mea. Cred că venirea mea aici a fost 100% opţiunea corectă. Pentru o satisfacţie imediată, să concurezi la Jocurile Olimpice ar fi fost grozav, dar pentru perspectiva pe termen lung, sănătatea pe termen lung, am venit aici. În plus, iubesc acest turneu”, a explicat ea, potrivit Agerpres.

Când a fost întrebată dacă va urmări turneul olimpic de tenis, sportiva a spus că probabil va fi interesată de celelalte sporturi.

„Nu cred că voi urmări, să fiu sinceră, atât de mult tenis. Cred că voi urmări celelalte sporturi”, a spus ea.

„Vreau să spun, cred că este o oportunitate grozavă pentru toţi sportivii. Cred că suntem norocoşi în tenis că avem Marele Şlem. La multe alte sporturi, se antrenează patru ani pentru Jocurile Olimpice, este singura lor oportunitate, în timp ce cred că pentru tenis, depinde. Fiecare acordă prioritate lucrurilor diferite, ţinteşte lucruri diferite. Pentru mine, în acest moment, prioritatea o reprezintă sănătatea, dar şi longevitatea pe termen lung, aş spune”, a mai adăugat Emma Răducanu.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`
Ultima oră
18:08 - Dăianu (Consiliul Fiscal): Creșterea taxelor e inevitabilă. Eu am înțeles, politicienii nu acceptă așa ceva, pentru că suntem de ani de zile în alegeri. Trebuie să terminăm odată
17:53 - Elena Lasconi, despre alegerile prezidențiale organizate anul trecut: Nicușor Dan mi-a spus să mă întâlnesc cu el, ca să mă retrag în favoarea lui Nicolae Ciucă
17:38 - Goșu: Putin vrea desființarea Ucrainei ca stat. Administrația Trump nu pricepe asta. Impresia asupra Americii e deplorabilă, încrederea în expertiza Departamentului de Stat s-a făcut țăndări (VIDEO)
17:19 - Oana Radu a dezvăluit „dieta de urgență” cu care a slăbit 13 kg în doar 20 de zile: „Sunt alături de voi”
17:11 - Adevărul despre căsnicia lui Theo Rose cu Anghel Damian a ieșit la iveală. Cum au fost cei doi surprinși
16:48 - Circ monstru în Parlament. Anamaria Gavrilă a țipat la Cătălin Predoiu să demisioneze/ Replica ministrului: “Nu ați citit dicționarul explicativ al limbii române. Provocați în aer curenți sub formă de cuvinte” (VIDEO)
16:47 - O jucătoare de tenis a leșinat și a fost scoasă de pe teren în scaunul cu rotile. Afecțiunea rară de care suferă (VIDEO)
16:46 - Un tânăr dat dispărut a fost găsit mort într-o pădure de lângă Valu lui Traian. A lăsat un bilet de adio
16:23 - Justin Bieber, într-o situație critică: “Cineva trebuie să intervină și să îi salveze viața până nu este prea târziu”
16:20 - Răspunsul lui Victor Ponta, întrebat dacă nu-i e rușine să candideze la prezidențiale