Echipa de handbal feminin a Franţei s-a calificat în finala CM din Brazilia. Află celelalte rezultate ale meciurilor din campionat

Publicat: 16 12. 2011, 23:20

Naţionala de handbal feminin a Franţei s-a calificat în finala CM din Brazilia, devenind prima calificată în competiția ce se desfășoară în San Paolo, anunță Gazeta Sporturilor.

Franța s-a calificat după ce a eliminat vineri, în semifinale, reprezentativa Danemarcei, scor 28-23 (14-12).

După un început nu foarte promițător, franţuzoiacele și-au îmbunătățit treptat jocul şi au intrat la pauză în avantaj: 14-12.  Pe parcursul reprizei a doua au reușit să își mențină avantajul.

Franţa a mai jucat finala Mondialelor şi la ultima ediţie, în 2009, când a fost învinsă de Rusia, echipă eliminată în sferturile din Brazilia, chiar de handbalistele franceze.

Cea de-a doua semifinală este programată tot vineri, începând cu ora 0.00 (ora României), între Norvegia şi Spania.

În primele meciuri ale zilei de vineri, s-a jucat pentru clasarea pe locurile 5-8, rezultatele fiind următoarele: Rusia-Angola 41-31 (17-18) şi Brazilia-Croaţia 32-31 (14-15).

Naţionala României a fost eliminată în optimi, de Croaţia, scor 27-28.