Djokovic sărbătorește a 350-a victorie de Grand Slam la Wimbledon

Publicat: 05 07. 2023, 22:59
Actualizat: 05 07. 2023, 23:16
Sursa Foto: Flickr.com

Novak Djokovic a devenit al treilea jucător din istorie care a câștigat 350 de meciuri de simplu de Grand Slam, după ce a reușit să se impună în fața lui Jordan Thompson, miercuri, la Wimbledon.

Djokovic, în vârstă de 36 de ani, vizează un al optulea titlu la Wimbledon

Campionul l-a învins cu 6-3, 7-6 (7/4), 7-5 pe adversarul său australian, care nu este favorit, și s-a calificat în turul al treilea, unde îl va întâlni pe Tomas Martin Etcheverry sau Stan Wawrinka.

Roger Federer (369) și Serena Williams (365), care s-au retras anul trecut, sunt singurii jucători cu mai multe victorii de Grand Slam la simplu decât Djokovic.

Un singur break i-a asigurat primul set sârbului, iar în setul al doilea a trecut în tie-break. Thompson, aflat pe locul 70 în lume, a rămas constant pe serviciul său în setul al treilea, dar în cele din urmă a cedat în al 12-lea game, când era condus cu 6-5.

Djokovic, în vârstă de 36 de ani, vizează un al optulea titlu la Wimbledon, care l-ar aduce la egalitate cu recordul masculin al lui Federer.

El urmărește, de asemenea, un al 24-lea titlu de Grand Slam din carieră, care ar egala recordul all-time al lui Margaret Court.