David Popovici, patru medalii de aur la Otopeni

David Popovici a câștigat și proba de 50 m liber la Campionatele Naționale în bazin scurt, a patra medalie de aur pentru el în competiția de la Complexul Sportiv de Natație din Otopeni.

Patru medalii de aur pentru David Popovici la Otopeni

În finala de la 50 m liber, fenomenalul înotător a încheiat cursa în 21 sec 52/100. Se clasase primul și în serii, cu un timp de 21 sec 91/100, potrivit Agerpres.

A fost a patra medalie de aur la Otopeni pentru sportivul lui CS Dinamo. Anterior câștigase probele de 100 m liber, 200 m liber și ștafetă combinată 40×50 m.

Tot la Otopeni, David Popovici a terminat pe locul 3 în proba de 100 m mixt, respectiv pe 4 la ștafeta 4×50 m mixt.

Pentru Popovici urmează Campionatele Europene de seniori în bazin scurt, din perioada 5-10 decembrie. Competiția se va desfășura tot în Complexul Sportiv de Natație din Otopeni.