David Popovici, medalie de bronz în cursa de 100 metri liber la Jocurile Olimpice de la Paris

Publicat: 31 07. 2024, 23:49
Actualizat: 01 08. 2024, 00:12
Sursa foto: Facebook - David Popovici

David Popovici a câștigat medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Paris, cu timpul 47.49 diferența fiind de o sutime față de înotătorul de pe locul doi și o sutime față de maghiarul Nandor Nemeth, clasat al patrulea.

David Popovici, medalia de bronz la Jocurile de la Paris

Înotătorul român a terminat cu timpul 47.49, locul unu fiind câștigat de chinezul Pan Zhanle, cu timpul de 46.40, iar pe locul doi fiind fostul campion mondial, australianul Chalmers Kyle, cu timpul 47.48.

David Popovici a obținut bronzul într-o cursă de record mondial. Chinezul Pan Zhanle, cel care a fost pe locul întâi, a stabilit un nou record mondial la 100 metri liber, cu timpul 46.40, după ce și-a depășit propriul record, de 46.80.

Popovici a câștigat cursa la proba de 200 metri liber de Ziua Drapelului Național

Înotătorul român a făcut cel mai frumos cadou României când a câștigat aurul la proba de 200 metri liber, de Ziua Drapelului Național. Acesta fusese debutul României într-o finală la această ediție a Jocurilor de la Paris.