David Popovici, medalie de aur la proba de 100 de metri liber la Campionatele Naționale în bazin scurt, de la Otopeni

Publicat: 09 11. 2023, 19:13

David Popovici a obținut joi seara, 9 noiembrie, medalia de aur la proba de 100 de metri liber la Campionatele Naționale în bazin scurt, de la Otopeni, cu un timp de 46,76 secunde.

David Popovici a obținut medalia de aur la proba de 100 metri liber la Campionatele Naționale în bazin scurt

Prima probă la care sportivul nostru a participat a fost cea de 100 de metri liber. Joi dimineața, Popovici a obținut un timp de 47,88 secunde, depășindu-i astfel pe Patrick Dinu și pe Ștefan Cozma.

După ce s-a calificat și în finală, David a cucerit medalia de aur la proba de 100 de metri liber, terminând cursa cu un timp de 46,76 secunde.

Vineri, 10 noiembrie, David Popovici va înota la 200 m liber, sâmbătă, 11 noiembrie, va înota la 100 m mixt, iar duminică, 12 noiembrie, va înota la 50 m liber, scrie eurosport.ro.

În palmaresul său, sportivul nostru are o medalie de argint (200 m liber) și un loc patru (100 m liber) la Mondialele de la Melbourne (2022) și o medalie de aur (200 m liber) la Europenele de la Kazan, din 2021.

Anul trecut, La Naționalele în bazin scurt, David Popovici a concurat la cinci probe, calificându-se pe primul loc la 100, 200 și 400 m liber, locul 2 la 100 m mixt și 100 m fluture.

Luna trecută, campionul nostru a câștigat medalia de aur în proba de 200 m liber în prima reuniune a Memorialului „Marek Petrusewicz” de la Wroclaw (Polonia), în bazin scurt de 25 metri.