David Popovici a stabilit un nou record la 200 metri liber în Mare Nostrum, Barcelona

Publicat: 29 05. 2024, 22:26
Actualizat: 29 05. 2024, 22:26
Sursa foto: Facebook - David Popovici

Înotătorul român David Popovici a câștigat proba de 200 metri liber la reuniunea Mare Nostrum din Barcelona, stabilind un nou record al competiției.

Vechiul record a fost stabilit în 2005

David Popovici, fost campion european și mondial, a triumfat miercuri seara în proba de 200 m liber cu un timp de 1 minut 44 secunde 74/100, depășind vechiul record al competiției deținut de germanul Paul Biedermann din 2005, potrivit Știrile ProTv.

În finală, Popovici i-a învins pe sud-coreeanul Sunwoo Hwang, care a terminat cu 1 minut 45 secunde 68/100, și pe japonezul Katsuhiro Matsumoto, care a încheiat cu 1 minut 46 secunde 09/100.

Popovici s-a calificat în finală cu al cincilea timp din serii

Popovici a reușit să se califice în finală cu doar al cincilea timp din serii, 1 minut 48 secunde 16/100, în timp ce cel mai rapid timp a fost obținut de Hwang, 1 minut 47 secunde 31/100.

De asemenea, Daria-Măriuca Silișteanu a încheiat pe locul 14 la 50 m spate, cu un timp de 29 secunde 44/100, după ce fusese a 16-a în serii.