David Popovici a pierdut finala mondială la 200 m liber. Românul a dominat trei sferturi din cursă, dar a ratat podiumul

Publicat: 25 07. 2023, 14:07
Actualizat: 25 07. 2023, 14:45

David Popovici s-a clasat pe poziția a 4-a în finala probei de 200 m liber, marți, la Campionatul Mondial de Natație de la Fukuoka, cu toate că era primul după trei sferturi din cursă.

David Popovici, pe locul 4 în finala mondială la 200 m liber

Fenomenalul înotător român, care a început competiția de la Fukuoka din postura de campion european și mondial al probelor de 100 m liber și 200 m liber, era marele favorit al finalei de marți, în care se calificase cu cel mai bun timp din semifinale.

David Popovici și-a respectat statutul în primele trei sferturi de cursă și era primul la ultima întoarcere, dar a fost depășit în ultimii 50 de metri de trei înotători. Sportivul lui CS Dinamo a încheiat cu un timp de 1:44,9.

Aurul a fost câștigat de Matthew Richards din Marea Britanie, cu un timp de 1:44,3. Argintul a fost obținut de un alt britanic, Tom Dean (1:44,32), în timp ce bronzul a fost revendicat de sud-coreeanul Sunwoo Hwang (1:44,42).