Cupa Mondială: Brazilia – Croaţia, scor 3-1

Cupa Mondială: Brazilia - Croaţia, scor 3-1

Echipa naţională a Braziliei a învins, joi, pe Arena Corinthians din Sao Paulo, cu scorul de 3-1 (1-1), reprezentativa Croaţiei, în grupa A, în meciul de deschidere de la turneul final al Cupei Mondiale, relatează Mediafax.

Golurile brazilienilor au fost marcate de Neymar ’29, ’71 din penalti şi Oscar ’90+1, în timp ce croaţii au punctat prin autogolul lui Marcelo, în minutul 11.

Jucătorii croaţi au protestat vehement după decizia arbitrului japonez Yuichi Nishimura de a acorda penalti la un duel în careu între Lovren şi Fred. Croaţii au considerat că penaltiul a fost acordat mult prea uşor.

În minutul 83, croaţii au introdus mingea în poartă prin Perisici, dar arbitrul nu l-a validat, acordând fault în atac după un duel între Olici şi portarul Julio Cesar.

Brazilia: Julio Cesar – Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo – Luiz Gustavo, Oscar, Paulinho (Hernanes ’63) – Hulk (Bernard ’68), Fred, Neymar (Ramires ’88). Selecţioner: Luiz Felipe Scolari.

Croaţia: Pletikosa – Vrsaljko, Corluka, Lovren, Srna – Rakitici – Kovacici (Brozovici ’61), Modrici, Perisici – Jelavici (Rebici ’78), Olici. Selecţioner: Niko Kovaci.

Cartonaşe galbene: Neymar ’27, Luiz Gustavo ’88 / Corluka ’66, Lovren ’69.