Celebrul atlet american, Otis Davis, a decedat. Sportivul a fost dublu campion olimpic

Sursă foto: Pixabay

Dublul campion olimpic, Otil Davis, a decedat sâmbătă, la vârsta de 92 de ani. Anunțul tragic a fost făcut de Federația Internațională de Atletism (World Athletics).

Americanul Otis Davis a fost dublu campion olimpic

Atletul a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Roma, în 1960, la proba de 400 metri și în cea de ștafetă 4×400 metri. Otis Davis a fost primul sportiv care a coborât sub 45 de secunde pe distanța de 400 de metri, conform Știrile ProTv.

În finala de la Jocurile Olimpice de la Roma, atletul a înregistrat 44.9 secunde în proba de 400 metri.