Aryna Sabalenka a câștigat Australian Open 2024 (VIDEO)

Publicat: 27 01. 2024, 14:16
Actualizat: 27 01. 2024, 14:20

Aryna Sabalenka a câștigat turneul Australian Open 2024. Sportiva din Belarus a devenit campioană  pentru a doua oară la Australian Open, după ce și-a apărat titlul cucerit anul trecut la Melbourne și a ajuns astfel la două trofee de Grand Slam câștigate la simplu.

View this post on Instagram

A post shared by Australian Open (@australianopen)

Aryna Sabalenka a cucerit titlul la Australian Open 2024, învingând-o pe Qinwen Zheng în două seturi, scor 6-3, 6-2. Sabalenka a ratat patru mingi de meci înainte de a închide partida, după o oră și 16 minute.

La 25 de ani, Aryna Sabalenka a reușit o performanță remarcabilă, nefiind învinsă în niciun set pe parcursul turneului.

Sabalenka devine prima sportivă care își apără titlul la Australian Open după conaționala sa, Victoria Azarenka (2012 și 2013). La doar 21 de ani, Qinwen Zheng a devenit prima jucătoare din China care a ajuns într-o finală de Grand Slam în ultimii 10 ani, după Li Na în 2014.

Aryna Sabalenka se numără printre doar nouă jucătoare din Era Open care au reușit să câștige titluri consecutive la simplu feminin la Australian Open, alăturându-se unor legende precum Margaret Court, Serena Williams și Victoria Azarenka.Sportiva din Belarus este a doua jucătoare din ultimele trei sezoane care câștigă un titlu de Grand Slam la simplu feminin fără să piardă vreun set pe parcurs, după Ashleigh Barty la Australian Open 2022.