Argentina și Brazilia, eliminate în sferturi la Copa America. Venezuela, calficată în semifinale

Echipa Argentinei a fost eliminată, sâmbătă, de echipa Uruguayului în sferturile de finală la Copa America, la loviturile de departajare, scor 5-4, în timp ce Brazilia a fost învinsă de selecționata Paraguayului, cu scorul de 2-0, la La Plata, notează AFP.

La loviturile de departajare, pentru Argentina au marcat Messi, Burdisso, Pastore, Higuain, și a ratat Tevez, în timp ce pentru uruguayeni au marcat: Forlan, Suarez, Scotti, Gargano și M. Caceres.

La finalul meciului dintre Brazilia și Paraguay, scorul a fost egal, 0-0, însă după loviturile de departajare, unde Paraguay a înscris de două ori, datorită lui Estigarribia și Riveros, a fost destul de clar care dintre cele două echipe avea să meargă mai departe în  semifinale.

De partea cealaltă, Venezuela a învins selecționata statului Chile, cu scorul 2-1 și s-a calificat în semifinale. Cei care au marcat pentru echipă au fost Vizcarrondo ’34 și Cichero’80, iar pentru Chile a înscris Suazo ’69.

Miercuri, Venezuela se va întâlni cu echipa Paraguayului.