Anglia e în finala EURO 2024, după ce a învins Olanda, scor 2-1

Publicat: 11 07. 2024, 00:02
Actualizat: 11 07. 2024, 00:06
Sursa foto: Hepta - DPA Images / David Inderlied

Anglia s-a calificat în această seară în finala Campionatului European din Germania, scor 2-1, pe BVB Stadion din Dortmund, după ce a fost condusă cu 0-1 în primele 10 minute ale jocului.

Anglia a învins-o dramatic pe Olanda în semifinalele de la EURO 2024

După acest meci, în marea finală EURO 2024 se vor întâlni Spania și Anglia. Naționala Spaniei a reușit să se califice în finala EURO 2024, după ce s-a impus în fața Franței, scor 2-1.

Olanda a deschis scorul prin Xavi Simons, care a marcat în minutul 7, după ce l-a învins pe Pickford.

În minutul 18, Harry Kane a egalat, transformând o lovitură de 11 metri, printr-un șut de lângă bară, pe sub portarul Olandei.

În minutul 90+1, Ollie Watkins i-a adus pe englezi în avantaj cu un șut pe jos, la colțul lung, după o pasă a lui Cole Palmer, scrie Eurosport.