Al Ittihad, antrenată de Victor Pițurcă s-a calificat în grupele Ligii Campionilor Asiei

Publicat: 10 02. 2016, 07:38

Victor Pițurcă și-a calificat echipa în grupele Ligii Campionilor Asiei după victoria din play-off contra echipei iordaniene Al Wehdat, informează Mediafax.

Al-Ittihad, antrenată de Victor Pițurcă și la care joacă și românul Lucian Sânmărtean a învins cu 2-1 în play-off-ul Ligii Campionilor Asiei.

Sânmărtean a jucat titular în meciul de marți seara și a fost schimbat în minutele de prelungire ale meciului.

Oaspeții au deschis golul prin atacantul senegalez El Hadji Malik Tall în debutul partidei, în timp ce Gelmin Rivas a adus egalarea în minutul 21. Mukhtar Fallatah a calificat-o pe Al-Ittihad în grupe după golul marcat din penalty în finalul  primei reprize.

Echipa lui Pițurcă se va afla în grupa A a Ligii Campionilor, alături de Al Nasr Dubai din Emiratele Arabe Unite, Lokomotiv Taşkent  din Uzbekistan şi de Foolad Sepahan din Iran. Lokomotiv Taşkent va fi primul adversar pe care îl va întâlni pe 23 februarie.

Al Ittihad are în palmares două trofee ale Ligii Campionilor Asiei, câștigate în 2004 și în 2005, ultima adjudecată cu Anghle Iordănescu pe bancă.