Finala EURO 2012: Spania a învins Italia cu 4-0, câştigând Campionatul European a doua oară consecutiv

Publicat: 01 07. 2012, 23:41

Spania a câştigat, duminică seară, Campionatul European de fotbal, după ce a învins selecţionata Italiei cu scorul de 4-0, pe Stadionul Olimpic din Kiev. Este pentru a doua oară consecutiv când Spania câştigă acest campionat, reuşind şi o triplă istorică: cucerirea a trei turnee finale majore consecutiv, respectiv EURO 2008, CM 2010 şi EURO 2012.

Primul gol a fost marcat de David Silva, în minutul 14, iar cel de-al doilea de către Jordi Alba, în minutul 41. Alte două goluri au fost înscrise de spanioli în cea de-a doua repriză, aproape de finalul meciului, de Fernando Torres și Juan Mata, în minutele 84, respectiv 88.

Din minutul 62, Italia a avut un jucător mai puţin în teren, după ce Thiago Motta s-a accidentat şi nu a putut fi înlocuit, deoarece selecţionerul Cesare Prandelli făcuse toate cele trei schimbări.

Pedro Proenca (Portugalia) a fost cel care a arbitrat marea finală, împreună cu Bertino Cunha Miranda şi Ricardo Jorge Ferreira Santos, rezervă fiind turcul Cuneyt Cakir. Asistenţii suplimentari au fost Manuel Jorge Neves Moreira de Sousa şi Duarte Nuno Pereira Gomes, cu Bahattin Duran ca rezervă.

Printre personalităţile care au asistat la victoria Spaniei s-au numărat preşedintele UEFA, Michel Platini, preşedintele FIFA, Joseph Baltter, premierii celor două ţări ale căror reprezentative s-au aflat pe teren, dar şi prinţul Felipe al Spaniei şi preşedintele ucrainean Victor Ianukovici.

Echipele de start au fost:

Spania: Casillas – Arbeloa, Pique, Ramos, Alba – Xabi Alonso, Xavi Hernandez, Busquets – Iniesta (Mata ’86), Silva (Pedro ’59), Fabregas (Torres ’75). Selecţioner: Vicente Del Bosque.

Italia: Buffon – Abate, Barzagli, Bonucci, Chiellini (Balzaretti ’21) – Pirlo, Marchisio, Montolivo (Motta ’56), De Rossi – Cassano (Di Natale ’46), Balotelli. Selecţioner: Cesare Prandelli.