Crin Antonescu: „Nu ar fi fost rău dacă președintele ar fi pus capăt mandatului după constituirea noului Parlament și după învestirea noului Guvern”

Crin Antonescu: Nu ar fi fost rău dacă președintele ar fi pus capăt mandatului după constituirea noului Parlament și după învestirea noului Guvern
Președintele Klaus Iohannis. Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Candidatul coaliției de guvernare la alegerile prezidențiale, Crin Antonescu, a precizat în emisiunea News Pass că ar fi fost oportun ca președintele Klaus Iohannis să demisioneze după constituirea Parlamentului și numirea noului Guvern.

Pe de altă parte, declanșarea procedurilor de suspendare și demiterea sa ar “complica lucrurile și mai mult”:

“Nu ar fi fost rău dacă președintele ar fi pus capăt după constituirea noului Parlament și după învestirea noului Guvern.

Nu a făcut-o, mergem mai departe. Suspendarea ca proces, calendar, tot ce urmează nu face decât să paraziteze perioada care a rămas până la alegeri pentru că tot acolo ieșim și să complice lucrurile și mai mult, să suplimenteze, să amplifice imaginea de instabilitatea politică a României, cu repercusiuni cunoscute și în plan economic, și în plan internațional.

Deci nu susțin nici această nebunie și nicio altă nebunie”.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`