Buducnost Podgorica a câștigat pentru prima dată Liga Campionilor la handbal feminin

Echipa muntenegreană de handbal feminin Buducnost Podgorica a câștigat duminică finala Ligii Campionilor împotriva rivalelor de la Gyor ETO din Ungaria. A fost prima finală jucata de muntenegrence.

Turul s-a jucat pe terenul celor de la Gyor, unde acestea au câștigat cu 29-27 (13-12). In retur, Buducnost a câștigat 27-25 (13-12). Scorul general a fost 44-44, dar formația muntenegreană a devenit noua campioană a Europei datorită golurilor mai multe marcate în tur, informează Mediafax.

Principalele marcatoare ale partidei de duminică au fost Katarina Bulatovici, pentru Buducnost, respectiv Anita Gorbicz, pentru Gyor, ambele cu câte 9 goluri.

În semifinale, Gyor ETO a trecut de Oltchim Râmnicu Vâlcea, campioana României, iar Buducnost Podgorica le-a învins pe norvegienele de la Larvik HK, campioanele competiţiei în sezonul trecut.