California: Rochii care i-au aparţinut prinţesei Diana, scoase la licitaţie

California: Rochii care i-au aparţinut prinţesei Diana, scoase la licitaţie

Admiratorii prinţesei Diana, care s-a stins din viață în 1997, vor avea şansa să-şi ofere un strop de eleganţă odată cu vânzarea la licitaţie a unei vaste colecţii de ţinute şi accesorii de modă programată joi, 27 iunie, în California, informează AFP.

Ce valoare estimată au ținutele

Casa Julien’s Auctions va scoate la licitaţie în Beverly Hills mai multe creaţii vestimentare, inclusiv două rochii, fiecare dintre ele având o valoare estimată cuprinsă între 200.000 şi 400.000 de dolari, scrie Agerpres.

Este vorba de o rochie de bal de culoare albastru-închis, din tul, creată de Murray Arbeid, pe care prinţesa Diana a purtat-o în 1986 cu prilejul premierei de la Londra a musicalului „The Phantom of the Opera”, dar și de o rochie din dantelă, creată de Victor Edelstein, pe care prinţesa britanică a purtat-o în două ocazii.

Aproximativ 50 de articole, scoase la licitație

Colecţia scoasă la licitație joi include circa 50 de articole, respectiv pantofi, poşete, pălării şi diverse obiecte de vestimentaţie care i-au aparţinut prinţesei Diana.

Totodată, admiratorii vor putea achiziţiona şi scrisori manuscrise semnate de Diana, precum şi obiecte care au aparţinut unor alţi membri ai familiei regale britanice.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`