Anca Serea a fost externată din spital: „Am crezut efectiv că nu o să-mi revin”

Anca Serea a fost externată din spital: Am crezut efectiv că nu o să-mi revin

Anca Serea a fost externată din spital și a ajuns în sânul familiei, duminică dimineață. Vedeta a dezvăluit că a crezut că nu o să își mai revină, din cauza unei anemii severe.

Într-un mesaj postat pe pagina ei personală de Instagram, Anca Serea a povestit că a realizat când de importantă este sănătatea atât pentru ea cât și pentru membrii familiei ei. O problemă de sănătate minoră, căreia nu i-a acordat prea multă atenție a doborât-o atât din punct de vederea fizic cât și psihic, pentru că la un moment dat a crezut că nu o să își mai revină.

„Este oproblemădecareștiam, dar nu i-am acordatniciodatăimportantăcuvenită. Corpul meu a vrutsăîmitransmitămesajulcămuncesc preamult,măodihnesc preapuținșinu amținutcontde tratamentul pe care ar trebuitsăîlurmez constant. Simptomele pe care le-amresimțitdedatăaceastăau fostcăundusrece. Am crezut efectiv că… nu osă-mi revin”, a scris Anca Serea pe Instagram.

In sfârșit am ajuns acasa! Și… sunt puțin mai bine ! Sanatatea este cel mai pretios lucru din viata unui om. Iar ultima saptamana mi-a demonstrat din plin cat de mult conteaza sa ai grija de tine, nu doar pentru binele tau, ci si pentru al celor care depind de tine sau al celor care tin la tine. Poateo parte din voi, prietenii de aici ati aflat ca am ajuns internata in spital din cauza anemiei. Este o problema de care stiam, dar nu i-am acordat niciodata importanta cuvenita. Corpul meu a vrut sa imi transmita mesajul ca muncesc prea mult, ma odihnesc prea putin si nu am tinut cont de tratamentul pe care ar trebuit sa il urmez constant. Simptomele pe care le-am resimtit de data aceasta au fost ca un dus rece. Am crezut efectiv ca… nu o sa-mi revin. Iar familia si foarte multi prieteni s-au ingrijorat nespus. Multumesc tututor pentru ca v-ati gandit la mine si poate v-ati rugat pentru binele meu. Va rog pe toti care cititi aceasta postare sa aveti grija de voi, sa nu credeti ca problemele de sanatate pe care le aveti dispar de la sine sau ca aveti timp sa va ocupati de ele luna viitoare, poate anul viitor. Sanatatea noastratrebuie sa fie o prioritate indiferent de orice! Va imbratisez cu dragoste, sa fim sanatosi ! #home #stayhealthy #takecareofyourself

A post shared by Anca Sina Serea (@anca_sina_serea) on

Ce a pățit Anca Serea

Frumoasa brunetă a povestit că a început să se simtă rău în timp ce era într-o călătorie Bulgaria, alături de soțul ei, cântărețul Adi Sînă.

„Povestea este că am plecat cu Adi, am plecat în Bulgaria, la o întâlnire și am fost la Varna cu mașina și am simțit că nu am o stare generală foarte bună. Adi a mers la farmacie să îmi cumpere niște calciu și magneziu. Mi s-a făcut foarte rău, am vărsat și am chemat ambulanța„, a spus soția cântărețului.

Anca Serea a mai spus că s-a îngrozit de felul în care a fost tratată în spitalul bulgăresc.

„Sistemul de sănătate din Bulgaria este unul foarte defectuos, chiar și comparativ cu cel din România”, a spus fosta prezentatoare.

Vedeta nu își mai putea controla partea dreaptă a corpului

Din cauza valorilor fiziologice scăzute, partea dreaptă a corpului îi amorțise și nu mai vedea și nu mai auzea cu ochiu și urechea stângă.

Nu știu dacă mă credeți, dar cumva am fost pe marginea prăpastiei, nu mai auzeam cu urechea dreaptă deloc, nu maivedeam cu ochiul drept, toată partea asta a capului îmi era oarecum amorțită, n-am mai putut să-mi mișc mâinile și picioarele. Mi s-a părut că ambulanța, durează să vină o veșnicie, 10-15 minute, nu-mi dau seama.

Adrian s-a speriat și el foarte tare. Problema a fost că oamenii nu vorbeau engleză deloc, foarte, foarte puțin și nu puteam să ne înțelegem cu ei. M-au dus la un spital și m-au întrebat dacă vreau să stau 4 zile internată pentru că ei nu au nici cea mai vagă idee ce se întâmplă. Era un spital cu secție COVID și noi am refuzat să ne internăm, m-au dus la un alt spital…”, a spus Anca.

Vedeta va mai sta internată câteva zile în Capitală, pentru că încă nu și-a revenit.

„Am ajuns cu greu acasă, la București. Am stat peste noapte în Bulgaria pentru că ne-a fost teamă să plecăm. Acum sunt la spital. Analizele sunt destul de slabe în ceea ce privește hemoglobina și cantitatea de fier pe care o am. Hemoglobina am avut-o 5.6, știu că normaliatea trebuie să fie între 12 și 16 la femeile de vârsta mea, iar fierul l-am avut 5„, a mai spus vedeta.

Anca Serea a avut nevoie de transfuzie de sânge

Pentru a-i salva viața, medicii i-au făcut și o transfuzie de sânge vedetei.

„Nu am realizat că am un deficit atât de mare…Am făcut transfuzie de sânge. Azi-noapte, până la ora 2 am primit 1200 de mililitride sânge. Vreau să-i mulțumesc, oricărui om, cine a fost și am primit sânge de la el, îi mulțumesc…”, a declarat ea.

Tags:
Urmăriți B1TV.ro și pe
`