Premieră: Națiunile Unite pot avea un secretar general femeie din Europa de Est

Premieră: Națiunile Unite pot avea un secretar general femeie din Europa de Est
Foto: artline.ro

Membrii Națiunilor Unite se pregătesc de alegerea unui nou secretar general al organizației mondiale. După multe critici, secrete și mistere, modul de alegere va fi schimbat.

Până acum, Consiliul de securitate al Națiunilor Unite făcea o recomandare, aceastafiind votată de cei193 de membrii.

În mod tradițional, ședința în care se vota noul secretar era secreta. Acest lucru nu mai este valabil și acum, noul sistem are ca și noutate transparența.

Potrivit statisticilor, din cei opt secretari generali din ultimele șapte decenii, toți au fost bărbați si nici unul nu a fost est european. Conform candidaturilor depuse, acest lucru pare că se va schimba.

Din cele 11 candidaturi oficiale, 5 sunt femei. Reprezentanții Marii Britanii din Națiunile Unite sunt promotorii alegerii unei femei în funcția de secretar.

Pe lângă această dorință a britanicilor, mai există un curent în cadrul ONUcare indică că noul secretar general trebuie să fie un est european.

Regiunea europeide est a fost neglijată,nici o persoană din această zonă nu a fost vreodată președinte al ONU. Când NATO și-a ales ultima oară secretarul general, toată lumea a sperat ca persoana aleasă va fi din Europa de Est, însă votul a arătat altceva.

Un posibil candidat pentru fotoliul de secretar general este Kristalina Georgieva. Originară din Bulgaria, aceasta beneficiază de un lobby agresiv din partea unei alte țării Est Europene.

Alegerea pentru funcția de secretar general va fi pusă in discuție anul acesta.Actualul secretar general este Ban Ki-moon.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`
Ultima oră
18:57 - CTP, despre promisiunile unor candidați că-l vor schimba pe Ciolacu din funcția de premier: Niște gogoși. Nu poți să oferi așa ceva în campanie, că minți pur și simplu (VIDEO)
18:48 - Tudor Parhon, despre mama sa: „Marea ei calitate nu e aceea de a da sfaturi”. Ce spune despre Carmen Tănase
18:28 - Laura Cosoi, blocată în Portugalia alături de copii. Pana de curent a prins-o în aeroport
18:24 - Ilie Bolojan, după summitul Inițiativei celor Trei Mări: „Subiectul summitului din această zi a fost cel de conectivitate. Unul dintre cele mai importante proiecte pentru țara noastră este Via Carpatia”
18:23 - Corul Madrigal, turneu de excepție în Kazahstan, în perioada 2 – 12 mai: „O călătorie simbolică ce reunește muzica, patrimoniul și excelența artistică” (FOTO)
18:19 - „Sunt bucuros”. Ce a încercat pentru prima oară actorul Constantin Cotimanis
18:05 - Programul Rabla 2025. Procedura de înscriere pentru persoane fizice
17:58 - Războiul comercial al lui Trump lovește Europa. Moody’s Analytics, „mult mai îngrijorată” de situația din România: „Guvernul să acționeze urgent pentru reducerea deficitului”
17:31 - Amendă și autoturisme confiscate, după ce au aruncat deșeuri pe domeniul public. Cât au de plătit trei persoane din Constanța
17:24 - Radu Ștefan Bănică, despre provocările generate de celebritatea tatălui: „În clasa a IX-a am fost efectiv ca la zoo. Veneau copiii ca la vitrină, să-l vadă pe fiul lui Bănică”