Polonia și statele baltice se pregătesc de război cu Rusia. Arma secretă menită să împiedice înaintarea tancurilor ruse

Polonia și statele baltice se pregătesc de război cu Rusia. Arma secretă menită să împiedice înaintarea tancurilor ruse
Foto: Hepta.ro / Sputnik / Alexey Maishev

Estonia, Letonia, Lituania și Polonia și-au anunțat marți intenția de a se retrage din Convenția de la Ottawa, un tratat internațional care interzice utilizarea, producerea și stocarea de mine antipersonal, a declarat Ministerul Apărării lituanian, potrivit kyivindependent.

Miniștrii apărării din cele patru națiuni au susținut că situația de securitate din regiune s-a „deteriorat fundamental” și că amenințările militare la adresa statelor membre NATO de la granița cu Rusia și Belarus „au crescut semnificativ”.

„Având în vedere mediul de securitate instabil, toate măsurile de consolidare a capacităților de descurajare și apărare trebuie evaluate”, au spus miniștrii, subliniind disponibilitatea lor de a lua toate măsurile necesare pentru a-și apăra teritoriile.

Declarația a adăugat că, în ciuda retragerii lor, țările vor rămâne angajate în dreptul internațional umanitar, inclusiv în protecția civililor în timpul conflictelor armate.

Decizia necesită încă aprobarea parlamentelor țărilor.

Tensiunile dintre NATO și Rusia au crescut în urma atacului total al Moscovei împotriva Ucrainei. Liderii occidentali și agențiile de informații au avertizat despre un potențial război la scară largă în Europa în următorii cinci ani, invocând postura din ce în ce mai agresivă a Rusiei.

Mișcarea semnalează o schimbare semnificativă în politica de apărare pentru aceste state NATO din prima linie, în timp ce se pregătesc pentru o potențială agresiune de la Moscova. Pasul urmează retragerii Lituaniei din convenția de interzicere a munițiilor cu dispersie, o armă utilizată pe scară largă în războiul Rusia-Ucraina.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`
Ultima oră
23:57 - Reacții în urma desecretizării zborurilor lui Iohannis. AUR: „Românii trebuie să cunoască adevărul”
23:55 - Mihaela Bilic, despre alimentele care trebuie evitate în timpul postului. Ce preparate recomandă celor care vor să slăbească
23:54 - Lasconi, reacție la dezvăluirile despre Iohannis: În țara în care 250.000 de copii merg flămânzi la culcare, un președinte care zboară pe zeci de milioane de euro e o aberație care nu trebuie să se mai repete
23:35 - Macron și Scholz, reacții după discuția Trump-Putin: Continuăm să ajutăm Ucraina în rezistenţa sa împotriva agresiunii ruse / Încetarea focului trebuie să fie verificabilă
23:29 - Armin Nicoară, pe patul de spital cu doar câteva zile înainte de a deveni tată. Cu ce probleme de sănătate se confruntă
23:28 - Mesajul lui Zelenski după ce a aflat condițiile lui Putin pentru armistițiu. „Să ne slăbească mai mult”
23:05 - Comercianții, revoltați de ordinul ANPC care-i obligă să afișeze adaosul comercial la raft. „Să fim transparenţi şi cu impozitul pe profit”
22:59 - Reacția lui Zelenski după negocierile de pace dintre Putin și Trump. Vrea să știe ce au vorbit cei doi lideri
22:58 - Încă un trend bizar în online: Tinerele se filmează în timp ce mănâncă lalele. Medicii avertizează: „Lalelele au un grad de toxicitate și pot produce iritații”
22:39 - Noi explozii la Kiev, după ce Putin a acceptat să oprească atacurile asupra infrastructurii energetice ucrainene