Militarii ucraineni au interceptat aproape 45 de rachete de croazieră dintre cele 83 lansate de Rusia, luni dimineață, folosind un sistem antiaerian portabil de tip Igla.
Inedit este modul cum un pluton soldați ucraineni au reușit să doboare o astfel de rachetă folosind un sistem portabil Igla, o interceptare ce ar părea de neimaginat cu astfel de rachete sol-aer ghidate după amprenta termică a inamicului.
Uimitor este și faptul că aceștia au reușit să și filmeze performanța de pe front: în filmare se aude zgomotul rachetei de croazieră când se apropie de poziția militarilor (cu o viteză de zbor subsonică) în timp ce soldații par să aștepte ca să o ia în țintă.
#Ukraine: Not all of the cruise missiles fired into Ukraine from Russian aircraft and ships hit their target- here we see extremely rare footage of Igla MANPADS being used to take down a Russian missile on its way to the target. pic.twitter.com/zzajBZljnq
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) October 10, 2022
La rândul său, ministerul rus al apărării a anunțat că a lovit luni „toate țintele desemnate” într-un atac masiv cu rachete asupra unor obiective militare, de comunicații sau energetice din Ucraina, conform Reuters.
Conform surselor amintite, Rusia ar fi folosit în atacul de dimineață rachete de croazieră Kh-101, Kh-555 lansate de la bordul unor bombardiere strategice din regiunea Caspică. De asemenea, aceștia au lansat din flota de la Marea Neagră și rachete de croazieră Kalibr, Iskander, rachete sol-aer S-300 potrivit purtătorului de cuvânt al Comandamentului Forțelor Aeriene Ucrainene.
La câteva ore după bombardamente, Vladimir Putin a declarat că atacurile au constituit un răspuns la ceea ce a numit „atacul terorist” al Ucrainei împotriva unui pod vital care leagă Rusia de peninsula Crimeea.