Ministrul sănătăţii din Tunisia, chirurgul Abderraouf Cherif, a demisionat după ce 11 nou-născuţi au murit într-un spital din capitala Tunis, potrivit DPA.
Demisia a fost acceptată sâmbătă de premierul Youssef Chahed, care a dispus deschiderea unei anchete privind condiţiile în care 11 nou-născuţi au murit subit şi a promis că-i va identifica pe cei vinovaţi.
Potrivit unui comunicat al Ministerului Sănătății, cei 11 bebeluși au murit joi și vineri la spitalul Rabta din Tunis.
INCENDIAR! VIOREL LIS ȘI-A ÎNȘELAT NEVASTA CU O TINERICĂ! OANA I-A PRINS ÎN FAPT! IMAGINI BOMBĂ CU ESCAPADA AMOROASĂ DIN PARIS
Datele preliminare indică faptul că nou-născuţii au murit ”probabil din cauza unui şoc septic produs în urma unor infecţii ale sângelui”.