Joe Biden are de pus în joc întreaga sa autoritate pentru a continua efortul diplomatic înainte ca lucrurile să scape cu totul de sub control în această zonă foarte fierbinte a omenirii, a declarat deputatul PSD Mihai Fifor, fost ministru al Apărării, miercuri, la Știrile B1 TV prezentate de Luiza Cergan și Gabriela Mihai, înainte de vizita președintelui american în Israel.
„Lucrurile devin tot mai complicate în Gaza și se complică tot mai mult și regional, în Orientul Mijlociu. Președintele american este așteptat undeva în jurul orei 10 să ajungă în Israel. Din motive de securitate, desigur, nu se știe exact unde și cum, dar misiunea lui Joe Biden este una extrem de complicată în momentul de față. Am văzut că de comun acord întâlnirea cu Regele Iordaniei, cu Președintele Egiptului și șeful Autorității Palestiniene a fost anulată, motivul fiind acela că sunt zile de doliu după nenorocirea întâmplată la spitalul din Fâșia Gaza”, a spus Mihai Fifor.
„Într-adevăr, lucrurile escaladează. Va fi, repet, o misiune foarte, foarte complicată pentru Joe Biden, care are de pus în joc întreaga sa autoritate pentru a încerca să continue discuțiile la nivel diplomatic și să continue efortul acesta diplomatic înainte ca lucrurile să scape cu totul de sub control în această zonă foarte, foarte fierbinte a omenirii. Rămâne să vedem care vor fi rezultatele vizitei. Cred că mai degrabă este vorba de a încerca, repet, să mențină canalele diplomatice deschise, decât de a puncta și de a veni cu rezultate foarte concrete”, a continuat deputatul PSD.
„Încurcă foarte mult și întâlnirea din China, unde am văzut că Rusia încearcă din răsputeri să bage capul în poză. Rusia a ajuns să ceară o reuniune de urgență a ONU, o reuniune în care să fie condamnate atrocitățile, citez, din Fâșia Gaza”, a mai declarat el.