Sute de români aflați în Bruxelles stau cu orele și așteaptă să poată vota la alegerile europalamentare și la referendum.
Un clip care ilustrează perfect situația a fost postat de Andreea Andrei, pe Facebook.
Emisia video va porni imediat. Daca aveti un ad blocker activ va rugam dezactivati-l.
De altfel, românii stau la cozi uriașe și în alte mari uriașe europene, iar imagini și clipuri au împânzit rețelele sociale.
La Londra, de exemplu, oamenii au început să scandeze spontan ”Ați reușit, ne-ați unit!” și să fluture steaguri tricolore.
”Autoritățile române ne pun mereu în situații jenante în fața Europei”, a scris, pe contul ei, o femeie aflată la coadă în Castellon, acolo unde au și avut loc incidente.
”Nu se poate, suntem 1.000 de oameni și votează abia 3 sau 4 la un sfert de oră”, a explicat un alt bărbat.
La secția 342 din Madrid s-a umplut urna după trei ore și jumătate de vot, după ce au vot la primele ore peste 300 de persoane. Biroul Electoral Central a aprobat confecționarea altor urne improvizate, însă noile cutii au o fantă pentru buletinele de vot mult prea mare, ceea ce a ridicat suspiciuni.