Incident grav la Spitalul de Urgență Suceava. Un pacient agresiv lăsat fără cătușe a scos din uz cel mai performant computer tomograf al unității medicale.
Dumitru V., în vârstă de 43 de ani, fusese trimis de la Rădăuţi la Suceava cu diagnostic prezumtiv de traumatism cranio-cerebral, în urma unei căzături în cap pe fondul consumului de băuturi alcoolice, scrie monitorulsv.ro. Din informaţiile furnizate de sursa citată, odată ajunşi la Spitalul de Urgenţă Suceava, poliţistul care îl însoţea pe Dumitru V. i-a dat cheile de la cătuşe ambulanţierului şi nu l-ar fi însoţit în UPU pe cel încătuşat.
La Urgenţe, pacientul a fost liniştit, după 10 minute de aşteptare i s-au recoltat probe, apoi a fost trimis să fie investigat la computerul tomograf de înaltă performanţă, unde de asemenea a fost paşnic iniţial. Imediat ce a coborât de pe masa CT-ului, bărbatul a pus brusc mâna pe un cadru metalic din încăpere şi a început să lovească totul în jur, inclusiv computerul tomograf.
A fost nevoie de cinci oameni pentru a-l imobiliza şi a-l trimite la secţia Psihiatrie, unde a fost internat imediat.
Nu s-au putut evalua toate pagubele din cauză că pacientul agresiv a spart geamul de protecție a tomografului și nu se poate intra în cameră din cauza radiaților. Pagubele depășesc însă 10.000 de lei. Managerul unității spitalicești a declarat că totul va fi schimbat încel mai scurt timp, pe banii spitalului, urmând ca ulterior să-l acționeze în judecată pe bărbatul agresiv pentru a recupera prejudiciile.