În câteva luni, pepenii de Dăbuleni vor ajunge pe tarabe, astfel că producătorii sunt foarte ocupați și lucrează la foc continuu pentru a asigura recolta pentru vară.
În solariile de Dăbuleni, pregătirile sunt în toi. Fermierii folosesc tehnologia de producție a celui mai căutat pepene și încearcă să reducă cheltuielile, pentru a nu crește prețul de vânzare, conform știrileprotv.
Majoritatea răsadurilor, 70%, sunt importate din Grecia și Turcia, care s-au scumpit cu circa 30% față de cele produse la noi în țară.
„Pe hectar, dacă ar fi să cumpărăm din Grecia, ar trebui să dăm undeva la 12.000 de lei. În schimb, dacă le facem noi, ieșim mult mai ieftin, adică la jumătate”, a spus un fermier.
Dar, producerea răsadurilor este destul de costisitoare pentru că ele au nevoie de multă căldură până când vor fi plantate pe câmp.
„Mergem pe altoire, care ne dă o cantitate mult mai mare, o calitate superioară și o rezistență mai bună a plantelor la boli”, a transmis un fermier.
Pepenii din Dăbuleni sunt cei mai căutați în toată țara, iar prețul răsadurilor sunt în jur de 2,5 lei.
„Cel mai mult producem pentru zona noastră, a Doljului, și ceva pentru Olt. Pe parcursul anului, în lunile de vară, am trimis și la Bacău, și la Iași, cam în toată țara”, a spus un alt fermier.
Pepenii de Dăbuleni vor ajunge pe tarabe la mijlocul lunii iunie, mult mai devreme față de anul trecut.