Protest cu 5.000 de maşini în Capitală. Traficul rutier este blocat joi dimineață din cauza transportatorilor care au ieşit din nou în stradă. Manifestanţii spun că nu vor pleca din Piaţa Victoriei până când Guvernul nu va elimina pirateria.
La protestul de joi participă sindicaliștii de la Confederaţia Operatorilor şi Transportatorilor Autorizaţi din România (COTAR).
„Indiferent ce a anunţat Guvernul, în urma protestului organizat astăzi (miercuri – n.r.), noi vom ieşi în stradă mâine (joi – n.r.), cu cele 5.000 de maşini din toată ţara, pentru a arăta Guvernului că nu ne mai lăsăm păcăliţi. Aceeaşi promisiune ne-a mai stopat acţiunile, trei ani la rând. Până când nu vedem în vigoare OUG promis, cu eliminarea sintagmei „în mod repetat”, cu trecerea activităţii de’ rent a car’ la Ministerul Transporturilor, nu renunţăm la programul de proteste anunţat”, a precizat, miercuri, Vasile Ştefănescu, preşedinte COTAR, citat de Agerpres.
Sindicaliștii amenință că dacă problema semnalată de ei nu se va rezolva, vor organizat mitiguri în fiecare săptămână. Ei plănuiesc să blocheze Capitala cu autocare, microbuze şi taxiuri venite din toată țara, potrivit unui comunicat de presă al Confederației.
Și miercuri, Piața Victoriei din Capitală, a fost blocată încă de la prima oră, din cauza protestului transportatorilor. Membrii Federaţiei Operatorilor Români de Transport (FORT) s-au adunat în fața Guvernului cu doua cerinţe: vor ca Executivul să modifice legea taximetriei în aşa fel încât să fie eliminată sintagma „în mod repetat” și actul normativ, care îi afectează, spun ei, pe transportatorii autorizați.
Eliminarea sintagmei, spun protestatarii, ar face ca transportul public de persoane, contra cost, să fie interzis dacă proprietarul mașinii nu are şi licenţă de taxi.
Protestatarii mai vor ca autorizaţiile să fie acordate de Autoritatea Rutieră Română, care aparţine Ministerului Transporturilor, şi nu de primării, ca acum.
Transportatorii acuză Guvernul că cele două solicitari ale lor, care ar fi urmat să se regăsească în două ordonanțe de urgență promise de oficiali, au fost blocate în Guvern în interesul anumitor grupuri.
Emisia video va porni imediat. Daca aveti un ad blocker activ va rugam dezactivati-l.