Procurorii de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Roșiorii de Vede au deschis un dosar penal pentru vătămare din culpă în cazul copilului de doi ani care a căzut într-un puț din curtea casei. Pentru moment, ancheta este făcută asupra faptei, deci nicio persoană nu este vizată, precizează Digi24.
Băiețelul de un an și nouă luni din comuna Balta Sărată, Teleorman, a căzut într-un puț din curtea casei și a stat blocat la 16 metri adâncime, vreme de 11 ore, până când a fost salvat de echipele de intervenție.
El este acum internat la Spitalul ”Grigore Alexandrescu” din Capitală în stare foare gravă, dar stabilă și primeşte tratament cu antibiotic, este intubat şi aspirat mecanic.
Raluca Alexandru, purtătorul de cuvânt al unității medicale, a declarat că, în acest moment, cel mai mare risc al copilului este o infecţie masivă pulmonară, notează news.ro.