Poliţiştii au făcut, sâmbătă, percheziții în casa unui tânăr în vârstă de 18 ani din Mureş. Au găsit plante de cannabis şi instalaţii de creştere a acestora, precum și aproape 9.500 de articole pirotehnice.
Sâmbătă, poliţiştii Serviciului Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase au efectuat percheziții în locuința unui tânăr de 18 ani, informează Agerpres. Agenții au ridicat de acolo 9.438 de articole pirotehnice din categoriile 2 şi P1, în cantitate totală de opt kilograme.
Din cercetări a reieşit că bărbatul ar fi achiziţionat articole pirotehnice interzise la deţinere în scopul recomercializării lor.
Din casa tânărului au mai fost ridicate:
Descinderile au fost făcute sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Reghin. Cercetările continuă în acest caz.
Vineri, polițiștii au găsit în locuința unui bărbat din Capitală 110 kilograme de materiale pirotehnice. Agenții au ajuns la casa lui după ce l-au prins în trafic cu o parte din materiale.
La descinderi, agenții au mai găsit 5.600 de lei.
Cercetările în acest caz sunt continuate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 3 într-un dosar penal deschis pentru nerespectarea regimului armelor și munițiilor.
Miercuri, în timpul unor percheziții, polițiștii au descoperit 33.000 de articole pirotehnice interzise în casa unui bărbat din Ilfov. Toate cântăreau 300 de kilograme.
Acțiunea a avut loc sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 4.
„În continuare se efectuează cercetări, cu persoana în cauză în stare de libertate sub aspectul săvârşirii infracţiunii de nerespectare a regimului materiilor explozive”, au transmis reprezentanții Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti (DGPMB).