O companie americană anunță că va închide fabrica pe care o deține în Ariceștii Rahtivani, județul Prahova, iar 400 de angajați vor fi disponibilizați.
Compania Trico Wipers a transmis joi această decizie către AJOFM. Disponibilizările vor urma criterii de prioritate, iar angajații vor beneficia de măsuri de sprijin și compensații financiare în funcție de vechime. Primele concedieri sunt programate la sfârșitul lunii martie.
„Am primit o notificare, vineri, privind intenția de concediere colectivă de la firma Trico Wipers Ploiești SRL, din Parcul Industrial Ariceștii Rahtivani. Este vorba de aproximativ 400 de angajați. Concedierile vor avea loc în tranșe, până în trimestrul al III-lea al acestui an, cu aplicarea unor criterii de prioritate în procesul de concediere colectivă.
Vor exista măsuri pentru atenuarea consecințelor concedierilor și compensații financiare acordate în funcție de vechime. Concedierile vor începe la finalul lunii martie și vor continua până în al III-lea trimestru al anului 2025”, a declarat Cristina Stoichici, directorul executiv al AJOFM, pentru Observatorul Prahovean.