Mircea Geoană, anunț despre NATO: „Ne confruntăm cu multe provocări serioase”

Mircea Geoană, anunț despre NATO: „Ne confruntăm cu multe provocări serioase”
Mircea Geoană / DPA, Hepta

Mircea Geoană, secretarul general adjunct al NATO, a declarat, miercuri, că Alianța se confruntă în momentul de față cu „multe provocări serioase”.

Ce spune Mircea Geoană despre NATO

Mircea Geoană a explicat, în cadrul reuniunii Comitetului Militar al NATO, că Alianța se confruntă cu multe provocări serioase, acesta dând și câteva exemple precum războiul, terorismul și instabilitatea.
Pe fondul izbucnirii războiului din Ucraina, dar şi a instabilităţii tot mai accentuate din ultimii ani, ţările membre NATO şi-au întărit tot mai mult forţa militară.
Astfel se încearcă apărarea valorilor europene în faţa ameninţărilor venite din partea Rusiei sau a altor regimuri politice autoritare.
Secretarul general adjunct al Alianței Nord-Atlantice a explicat clar care este strategia adoptată de Alianţă, scrie Româniatv.
Mircea Geoană a declarat că NATO trebuie să fie puternică, deoarece regimurile autoritare „ne amenință valorile”.
„În prezent, ne confruntăm cu multe provocări serioase. Război, terorism, instabilitate. Regimuri autoritare care ne amenință valorile. Avem nevoie de un NATO puternic mai mult ca oricând. Și un NATO puternic este ce avem în prezent. În ultimul deceniu, Alianța noastră a trecut prin cea mai mare transformare a sa de la sfârșitul Războiului Rece”, a declarat Mircea Geoană în cadrul reuniunii Comitetului Militar al NATO.

NATO organizează cel mai mare exerciţiu militar din Europa, de la terminarea Războiului rece

Amintim că NATO va organiza cel mai mare exerciţiu militar în nordul Europei, de la terminarea Războiului Rece. Peste 90.000 de militari vor participa la acesta.
Miroslav Taşcu – Stavre, analist în politică externă, a declarat că exercițiul militar este unul de rutină.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`
Ultima oră
20:41 - Elena Lasconi, dezvăluiri din culisele „puciului” din USR: „Prima oară au încercat să mă forțeze” / „Am atras atenția că este un abuz, că se încalcă statutul”
19:35 - Horoscop Alina Bădic pentru săptămâna 13 – 19 aprilie: „Este o perioadă în care urmează o furtună astrală” (VIDEO)
18:36 - Decizie BEC: USR nu are voie să facă campanie electorală pentru Nicușor Dan / Elena Lasconi: “Nu înțeleg de ce au declanșat o asemenea bombă”
18:07 - Americanilor a ajuns să le fie rușine cu naționalitatea lor când vin în Europa, din cazua administrației Trump. Frncezii anulează călătoriile în SUA pe bandă rulantă
17:25 - Crin Antonescu îl critică dur pe Nicușor Dan: „Încearcă să jefuiască o femeie fără apărare”
16:40 - Incendiu la un restaurant din Bacău. Un bărbat a fost descoperit carbonizat
16:18 - Asociația Dăruiește Viață critică dur utilizarea de către Ponta, în campania sa, a imaginii spitalului construit exclusiv din donații: „Dorim să păstrăm acest proiect departe de orice implicare sau manipulare politică”
15:51 - Carmen Harra: România se așteaptă la surprize politice, inclusiv candidaturi neașteptate, în 2025
15:12 - Diana Șoșoacă s-a întâlnit cu Dragoș Sprînceană, fostul emisar al lui Ciolacu, la reședința lui Trump din Florida (FOTO)
14:15 - Dragoș Pătraru dezvăluie ingredientele pufuleților Gusto, gustul copilăriei preferat și azi de mulți copii (VIDEO)