Institutul „Marius Nasta” nu mai primește urgențe după ce au fost descoperite ploșnițe
:format(webp):quality(80)/http://www.b1tv.ro/wp-content/uploads/2025/03/spital-1-1580x1080-1.jpg)
Institutul de Pneumoftiziologie „Marius Nasta” din București nu mai primește urgențe după ce în pavilionul 1 al spitalului au fost descoperite ploșnițe.
Secția va fi redeschisă la data de 5 aprilie, după ingenizare și dezinsecție, potrivit Digi24.
Deși plojnițele au fost raportate la începutul lunii februarie, decizia de evacuare și igienizare a fost luată abia la începutul acestei săptămâni.
La recomandarea inspectorilor de la Direcția de Sănătate Publică, vineri, în toată secția se va face o dezinsecție prin nebulizare timp de opt ore.
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a spus că prin această procedură speră să se rezolve problema.
În secția de pneumologie de la „Marius Nasta” s-au mai făcut luna aceasta dezinsecții, dar ploșnițele au reapărut.
Zeci de pacienți au fost externați, iar cei ale căror afecțiuni nu permiteau externarea au fost transferați în alte secții ale spitalului.
Urgențele vor fi redirecționate către alte spitale din Capitală, până la redeschiderea secției. Conducerea spitalului estimează că pentru următoarele 8 zile va fi în închisă această secție și activitatea medicală ar putea fi reluată în Pavilionul 1 începând cu data de 5 aprilie.