Drobeta: Percheziţii la persoane apropiate antrenorului lui Nuţu Cămătaru
:format(webp):quality(80)/http://www.b1tv.ro/wp-content/uploads/2011/03/2267/2330.jpg)
Poliţişti şi procurori efectuează percheziţii, miercuri, în mai multe locuinţe şi sedii de firme din Drobeta Turnu Severin, persoanele vizate fiind apropiaţi ai lui Emilian Ştefan, antrenorul de karate al lui Nuţu Cămătaru, informează Mediafax, potrivit unor surse judiciare.
Peste 90 de poliţişti de la Crimă Organizată din Mehedinţi şi Dolj, dar şi jandarmi au descins în cel puţin zece locuinţe şi sedii de firme din Drobeta Turnu Severin.
Potrivit unor surse judiciare, descinderile au fost organizate simultan în Mehedinţi, Gorj şi Bucureşti.
Procurorii DIICOT au identificat şase victime, care au fost lipsite de libertate, agresate de către inculpaţi şi deposedate de diverse sume de bani, sub pretextul unor datorii inexistente.
Emilian Ştefan, antrenorul de karate al lui Nuţu Cămătaru, a fost arestat pe 19 martie, de către Tribunalul Mehedinţi, fiind acuzat de constituirea unui grup infracţional, cu scopul obţinerii unor sume de bani, prin ameninţare, exercitare de violenţe, cămătărie şi şantaj.