Domeniul HoReCa se confruntă cu o lipsă îngrijorătoare de personal. Pentru angajatori, străinii au rămas singura speranță

Domeniul HoReCa se confruntă cu o lipsă îngrijorătoare de personal. Pentru angajatori, străinii au rămas singura speranță
Sursa foto: Freepik.com

Industria hotelieră şi a ospitalităţii din România traversează o perioadă puternic impactată de lipsa de personal. Cifrele arată că în oraşele turistice, în plin sezon, deficitul de angajaţi poate ajunge chiar şi la 50%. Pentru mulți angajatori, singura speranță a rămas forţa de muncă din străinătate.

Cu toate că statisticile arată o ușoară creștere a numărului de angajați din domeniul HoReCa față de anul trecut, deficitul mare de personal rămâne în continuare o problemă cu care se confruntă patronii români.

„În ultima vreme există o lipsă de personal cruntă, avem nevoie de personal calificat. Trebuie neapărat să îi ai, vin mulți necalificați și trebuie să acordăm timp să îi învățăm”, a spus Ștefan Gadola, președinte Organizația Patronală, potrivit Antena 3.

Muncitorii străini, o salvare pentru patronii din industria HoReCa

Străinii care au venit la noi în țară în căutarea unui loc de muncă au fost o salvare pentru patronii români, însă, din nefericire, nu pot ocupa toate pozițiile pentru care angajatorii caută personal.

„În mare parte sunt pe partea asta de munci necalificate. Încercăm să îi integrăm, îi înțelegem, lucrăm cu ei și sperăm să îi ținem cât mai mult”, a explicat Ștefan Gadola, președinte Organizația Patronală.

În România, peste 20% dintre muncitorii necalificaţi din industria ospitalităţii sunt străini.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`
Ultima oră
00:18 - Papa Francisc, prima apariție publică, după o lună de spitalizare. „Va fi nevoie de timp înainte ca vocea sa să redevină ceea ce a fost înainte”
23:29 - Operațiune dificilă a Slvamont Mararamureș pentru recuperarea a doi turiști
23:20 - Marcel Ciolacu cere reacție la injuriile de pe Facebook: „Prea am avut bun simț; hai să îi înjurăm și noi pe ei”
22:28 - Ambasada SUA în România a reluat fără nicio explicație discursul lui JD Vance din cadrul conferinței de la Munchen / „Dacă democrația voastră poate fi distrusă cu câteva sute de mii de dolari în publicitate digitală, atunci, încă de la început, nu a fost o democrație foarte puternică”
22:07 - CTP, despre zborurile private ale lui Klaus Iohannis: „Se numește Iohănneală” / „La comuniști trebuia să dai raport după ce făceai o deplasare”
21:35 - Diana Șoșoacă susține că românii trebuie să decidă la referendum dacă vor ieșirea din UE: „Când am intrat în UE exista un standard de viață mult mai ridicat decât acum”
21:08 - Diana Șoșoacă: „Ursula von der Leyen vrea să extindă Europa cucerind Rusia. L-a găsit pe Macron care se crede Napoleon Bonaparte”
20:59 - Diana Șoșoacă susține că România a fost blocată la programul Visa Waiver după ce i-a scris lui Trump: „Mai am puțin timp până când o să fiu la Mar-a-Lago”
20:16 - Horoscop Alina Bădic pentru săptămâna 23 – 29 martie: „Urmează o perioadă în care vin către noi tot felul de informații cheie”
20:06 - Crin Antonescu, profilul autentic de candidat prezidențial în viziunea lui Cătălin Predoiu