Cutremur în SRI: CNATDCU a decis retragerea titlului de doctor al generalului Dumitru Dumbravă (VIDEO)

Cutremur în SRI: CNATDCU a decis retragerea titlului de doctor al generalului Dumitru Dumbravă (VIDEO)
Foto: Captură B1 TV

Cutremur în SRI. Consiliul Național de Atestare a Titlurilor, Diplomelor și Certificatelor Universitare (CNATDCU) a decis retragerea titlului de doctor al generalului Dumitru Dumbravă, despre care jurnalista Emilia Șercan a scris, în PressOne, că și-a plagiat teza de doctorat.

”CNATDCU a decis ieri, în ședința de plen a Consiliului General, retragerea titlului de doctor a fostului generalul SRI Dumitru Dumbravă aka «câmpul tactic din justiție», despre care am scris în exclusivitate pe PressOne că a plagiat în teza de doctorat.

«Se confirmă existența plagiatului înscrisă în sesizare și se propune retragerea titlului de doctor acordat domnului Dumitru Dumbravă», se spune în decizia care a fost votată, cu o singură abținere motivată de un posibil conflict de interese; altfel ar fi fost unanimitate.

La circa o lună după ce am devoalat faptul că Dumitru Dumbravă a plagiat, acesta a plecat prin demisie din SRI, fiind trecut în rezervă conform procedurilor. Sursele mele mi-au declarat a acea vreme că plagiatul a fost cel care a generat demisia acestuia.

În interviul pe care care i l-am luat rectorului Adrian Ivan, acum un an, îl întrebam dacă SRI se va îndrepta împotriva celor care au fost angajații serviciului si care au plagiat pentru a recupera de la ei banii plătiți ca spor doctoral. Mi-a spus că asta va ține de Serviciul Juridic, cel pe care Dumbravă l-a condus ani de zile”, a scris Emilia Șercan, vineri, pe Facebook.

Generalul Dumitru Dumbravă, secretarul general al Serviciului Român de Informații, a plagiat aproape integral teza de doctorat pe care a susținut-o în urmă cu şapte ani la Academia Națională de Informații „Mihai Viteazul” (ANIMV). Lucrarea are una dintre cele mai sumare bibliografii văzute într-o teză de doctorat: doar 9 autori străini și 8 autori români, cărora li se adaugă diverse materiale publicate online.

Lucrarea sa a fost coordonată de generalul de brigadă (r.) prof. univ. dr. Constantin Onișor, fostul director al Școlii Doctorale a ANIMV.

În momentul în care a redactat lucrarea, Dumitru Dumbravă era colonel și avea funcția de director al Direcției Juridice din cadrul SRI.

Emisia video va porni imediat. Daca aveti un ad blocker activ va rugam dezactivati-l.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`
Ultima oră
15:40 - Lupu Rednic, despre postul negru și tradițiile de Paște: „Mă întreabă mulți cum rezist fără să mănânc șase zile. Și mie mi-e o foame de lup, câteodată, dar n-am ce face.”
15:35 - Accident de tramvai în Sectorul 5. Cinci mașini au fost avariate
15:31 - Elena Lasconi: “Nu iau în calcul să demisionez. Voi ajunge în turul 2 și voi fi președintele României. După ce se termină toată nebunia asta, probabil că o să îmi caut dreptatea în justiție” (VIDEO)
15:28 - Bogdan Ivan, despre consecințele taxelor impuse de Trump: „Nu dorim escaladarea acestui conflict, dar vrem o reacție echilibrată dar fermă”(VIDEO)
15:25 - Bolojan, la prezentarea programului prezidențial al lui Crin Antonescu: „De când exercit această funcție am înțeles, din interior, că președintele are nevoie de trei lucruri importante” (VIDEO)
15:09 - Mihai Daraban: Cel mai mare târg de energie verde din România și-a dublat suprafața expozițională, în 2025
14:58 - Ce pensie va primi un român, cu 15 ani vechime în muncă, dacă se pensionează în 2025. Iată calculul complet
14:54 - Mariana Bobaru, nemulțumită de jurizarea la Chefi la cuțite: „Nu se poate așa ceva!”
14:52 - Adriana Bahmuțeanu: „Un necaz nu vine niciodată singur”. Cu ce probleme de sănătate se confruntă aceasta
14:31 - Lasconi: Am văzut mulți loseri. Îl suspectez pe pierzătorul Moșteanu. A pierdut Primăria Pitești și poate există promisiuni de la Nicușor Dan pentru Primăria Capitalei. Sau poate pe Drulă (VIDEO)