Compania Căile Ferate Române (CFR) a fost ţepuită cu aproximativ 6.000 de lei de o firmă care i-a vândut salopete uzate la preţ de echipamente noi.
Totul s-a întâmplat după ce Regionala Căilor Ferate Braşov a anunţat că vrea să cumpere 1600 de salopete, iar o firmă din Bucureşti a câştigat licitaţia. Aceasta le-a prezentat oficialilor CFR o mostră nou-nouţă, numai că la angajaţi au ajuns 1663 de salopete second-hand, la preţ de salopete noi – 52 lei, pe bucată, relatează digi24.ro.
Salopetele la mâna a doua, cusute şi deja brodate cu numele unor persoane, au ajuns la angajaţi, care fie s-au revoltat din cauza situaţiei, fie au făcut haz de necaz.
Salopetele au fost date înapoi, iar CFR a făcut plângere penală împotriva firmei care le-a livrat.
Reprezentanţii respectivei firmei s-au apărat spunând că doar 100 de salopete au fost uzate şi că totul s-a întâmplat dintr-o eroare.
Poliţia anchetează acum pentru înşelăciune firma care a livrat salopetele uzate.