România a mai pierdut încă un proces la CEDO.
Statul român este obligat să achite fiicei fostului primar al Piteștiului 600 de euro, după ce fata baronului local PSD a câștigat la CEDO procesul intentat pentru condițiile din arest pe care le-a suportat timp de 24 de ore.
Judecătorii CEDO au constatat că statul român a încălcat Convenția Europeană a Drepturilor Omului în cazul fiicei fostului primar al PSD, potrivit Știri pe Surse.
Emanuela Pendiuc a fost reținută în noiembrie 2014 pentru complicitate la luare de mită și spălare de bani, iar în momentul de față este judecată pentru acest lucru.
Pendiuc a reclamat că deși era însărcinată a stat o noapte întreagă într-o celulă de 5 metri pătrați, împreună cu alte 3 persoane fumătoare, a dormit în frig pe un pat fără așternuturi și nu a primit mâncare și apă potabilă.
Femeia mai susține că deși i-a înștiințat pe anchetatori ia un tratament pentru a evita riscul pierderii sarcinii, aceștia i-au refuzat medicația.