Bogdan Peșchir, cunoscut sub numele de Bogpr, rămâne în arest preventiv.
Contestația privind arestul preventiv în cazul lui Peșchir a fost respinsă în complet de divergență, cu majoritate. Soluția este definitivă, prin urmare, Bogpr rămâne în arest, potrivit G4Media.
“În dos. 7504/302/2025, in complet de divergenta, cu majoritate, a fost respinsa contestatia formulata de contestatorul inculpat Peschir Bogdan impotriva incheierii din 21.03 2025 pronuntata de judecatorul de drepturi si libertati de la Judecatoria Sectorului 5 Bucuresti, ca nefondata. A fost obligat contestatorul inculpat la plata sumei de 400 lei cheltuieli judiciare cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Solutia este definitiva”, potrivit deciziei instanței.
Amintim că influencerul Bogdan Peșchir a contestat plasarea sa în arest preventiv pentru 30 de zile chiar vineri, 21 martie, când măsura a fost decisă de magistraţii Judecătoriei Sectorului 5, care au admis propunerea procurorilor în acest sens.
Peșchir este cercetat pentru finanțarea ilegală a campaniei lui Călin Georgescu.
Procurorii spun că Bogdan Peşchir a oferit plăţi în valoare de peste 879.000 de dolari pe aplicaţia TikTok, sub formă de „daruri”, şi transferuri de sute de mii de lei prin aplicaţia Revolut, către 265 de persoane, pentru a le determina să îl voteze pe Georgescu.
Avocații lui Bogdan Peșchir au cerut o măsură preventivă mai bândă, control judiciar sau arestul la domiciliu.