Nu e cu noroc: nu scade, ROBOR stă pe loc!

Nu e cu noroc: nu scade, ROBOR stă pe loc!
Foto: Pixabay
Indicele ROBOR la trei luni s-a menținut joi, la 7,93%: valoare este constantă începând de vinerea trecută, conform Băncii Naţionale a României (BNR).
Indicele costului creditelor de consum în lei cu dobândă variabilă a înregistrat o creștere puternică de la începutul anului până la jumătatea lunii august când a început să scadă.
ROBOR este practic rata medie a dobânzii la care băncile românești se împrumută între ele, în lei.

Evoluția indicelui este influențată de mai mulți factori, cei mai importanți fiind politica monetară a BNR, lichiditatea de pe piață, inflația și politica fiscală.

ROBOR la 3 luni era 3,02% la începutul anului

Acesta a crescut până la valoarea record de 8,14% în august, nivel atins ultima dată în 2010.
La începutul lunii trecute, guvernatorul BNR, Mugur Isăreascu a declarat că băncile au depăşit nişte limite cu indicele ROBOR şi s-au dus în sus mult mai mult decât rata de politică monetară:
Aici iarăşi cred că e nevoie de unele explicaţii. De regulă între rata de politică monetară şi ROBOR există o corelaţie. Deci ROBOR-ul se mişcă în apropierea ratei de politică monetară şi este acest interval sau coridor al ratei de politici 1%.
Mai jos este rata dobânzii la depozite de la Banca Naţională şi cu un procent, e mai bine spus, un procent peste rata de politică monetară, este vorba de rata Lombard cu care se acordă credite de ultimă instanţă şi overnight.
Şi ROBOR-ul în mod normal se plimbă între cele două pentru că aici se pot finanţa şi băncile şi aşa mai departe. De mai bine de 4 – 5 luni s-a decuplat Robor-ul.
Băncile au cam sărit calul cu ROBOR-ul
S-au dus în sus mult mai mult decât rata de politică monetară. Pentru a înţelege ce s-a întâmplat e nevoie de două lucruri. Unu: acestea sunt dobânzi de piaţă. Şi pieţele au tendinţa aceasta să supra-reacţioneze. Aşa funcţionează pieţele peste tot în lume, mai ales în perioadele de criză, de tensiune. Overreaction este în engleză. Sunt şi alţi termeni: overshoot / undershoot. Deci găsirea punctului de echilibru se face printr-un balans, de multe ori pe extreme”, a declarat oficialul.
Guvernatorul BNR a atenţionat băncilor să se uite cu mai multă atenţie şi la mesajele Băncii Naţionale.

Isărescu „spera şi credea” atunci că atunci ROBOR-ul la 3 luni se va apropia de rata de politică monetară

Pe 10 august, ROBOR la 3 luni a înregistrat cea mai mare scădere din ultimele 20 de luni, valoarea indicelui reducându-se de la 8,14% la 8,06% pe an.

Începând de la acel moment, ROBOR la 3 luni a scăzut sau a stagnat.

Pe 12 august a trecut iar sub pragul de 8%, pe care îl depășise la începutul lunii; de atunci valoarea indicelui se învârte cu mici variații într-un interval de 0,10%, valoarea actuala fiind de 7,93% unde se menține de 5 zile consecutiv.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`