Culisele spectacolului făcut de Piedone. Cât încasează statul, real, din amenzile ANPC

Culisele spectacolului făcut de Piedone. Cât încasează statul, real, din amenzile ANPC
Cristian Popescu Piedone. Sursa foto: Inquam Photos / Sabin Cîrstoveanu

Imediat ce a fost numit la conducerea ANPC, Cristian Popescu Piedone a declanșat un uriaș show. În lumina reflectoarelor, așa cum îi place, a descins în piețe, mall-uri, restaurante și chiar în Parlament.

În ultimele săptămâni, în fața camerelor video, Piedone a scos alimente din frigidere, a răsturnat vase cu mâncare și a băgat spaima în lucrătorii ce i-au ieșit în cale. Ba mai mult, a oprit vehicule în trafic și i-a căutat pe curieri în genți. Or, în Codul Rutier, inspectorii ANPC nu sunt nominalizați printre funcționarii împuterniciți prin lege să oprească participanții la trafic.

Pentru toate neregulile constatate, ANPC a aplicat amenzi record, ceea ce reflectă „severitatea abaterilor descoperite și necesitatea respectării stricte a reglementărilor în vigoare”

„Valoarea totală a amenzilor aplicate (în perioada 7 februarie – 10 martie – n.red.) este de 41.094.350 lei, reflectând severitatea abaterilor descoperite și necesitatea respectării stricte a reglementărilor în vigoare. În cadrul controalelor, au fost prelevate un total de 82 probe, dintre care 6 au fost declarate neconforme”, se menționează într-un comunicat al ANPC.

Dincolo de spectacol, în spatele valorilor record a amenzilor, prezentate în comunicatele de presă, lucrurile par a fi diferite.

Ce prevede legislația în vigoare

Potrivit avocatnet.ro, statul încasează sume mult mai mici raportat la ceea ce apare în comunicatele de presă semnate de Piedone. Conform reglementărilor în vigoare, un contravenient are la dispoziție 15 zile, de la momentul primirii sancțiunii, în care poate achita jumătate din valoarea minimă a amenzii prevăzute de lege pentru neregulile comise.

„Contravenientul poate achita, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului- verbal, jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal”, stabilește OG nr. 2/2001.

Conform sursei citate, în cazul ANPC, amenzile maxime sunt cam de zece ori mai mari decât cele minime, prevăzute de legislație. De exemplu:

  • comercializarea de produse expirate se poate sancționa cu amendă între 2.000 și 20.000 de lei;
  • distribuitorii care nu se asigură că produsele oferite spre comercializare sunt sigure şi respectă condiţiile prescrise sau declarate pot fi amendați cu sume între 2.000 și 20.000 de lei;
  • comercializarea produselor în spații neautorizate se amendează între 1.000 și 10.000 de lei.

Cât încasează statul de pe urma lui Piedone

Având în vedere exemplele de mai sus, dacă facem un calcul simplu, rezultă că un comerciant amendat cu 10.000 de lei, de Piedone, va plăti în realitate, cam 500 de lei. Adică jumătate din valoarea minimă. Bineînțeles, cu condiția ca el să achite sancțiunea în termenul de 15 zile.

Revenind la comunicatul ANPC, statul va încasa o sumă mult mai mică decât cea prezentată presei, de 41.094.350 lei. Asta, fără a lua în considerare și situațiile în care sancțiunile sunt contestate în instanță, iar contravenientul câștigă.

Presupunând, de dragul demonstrației, că cei 41.094.350 lei reprezintă valoarea totală stabilită la nivelul maxim al sancțiunilor și luând în calcul că valoarea minimă este de 10 ori mai mică, cum arătam mai sus, teoretic, rezută că suma încasată de stat va fi de 205.000 de lei.

E drept că, pe lângă amenzi, inspectorii ANPC mai dispun și măsuri complementare, între care închiderea unităților de producție sau comercializare a alimentelor ori distrugerea unor produse alimentare neconforme.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`